NIPINURK

Haapsalu salli silmuste ülesloomine venival moel

Haapsalu salli ülesloomisrida on alati suurte venivate silmustega. Silmused kootakse üles vasemas käes olevale vardale (vajadusel võid võtta kuni 1,5mm suurema varda vasemasse kätte). Ole hoolas neid õigetpidi parema käe vardale korjama!

Haapsalu salli nupu kudumise lihtsaim viis

Nuppe on Haapsalu salli kudumisel võimalik moodustada mitmel moel. Tutvustan Sulle ühte oma lemmikut: nupu silmused luuakse parempidisel real ja kootakse kokku töö pahemal pool olles. Oluline on luua silmused piisavalt venivad, et neist oleks võimalik kaks varrast läbikudumisel läbi pista. Mõttetera "Harjutamine teeb meistriks!" kehtib nupukudumisel sajaprotsendilise tõena. 

Haapsalu salli silmuste mahakudumine venival moel

Haapsalu salli silmused ja ka äärepitsi silmused kootakse maha venival moel olles kudumisjärjega töö pahemal poolel. 

Lõnga hoidmine pitsi kudumisel

Kui Sinu kudum näeb hoolimata peenest vardnumbrist liiga "õhuline", mõtle tõsiselt oma kudumistugevusele. 

Kootud pitside pesemine ja säilitamine

 • Villast pitsi pestakse alati käsitsi! Ära kasuta kuivatit või muid masinaid. Ainult nii saad olla kindel, et ta ei saa kuidagi kahjustatud.
 • Kasuta õrna ja leiget vett. Pesuvesi ja loputusvesi peaksid olema sama temperatuuriga. Villakiududel olevatel soomustel on omadus kuumaga või temperatuuri muutudes haakuma hakata ning ese võib  viltuda või kokku tõmmata. Kootud pitsi muster ja salli suurus saavad kahjustatud ja seda protsessi tagasi pöörata ei saa.
 • Pesemisvahend olgu mõeldud just villaste esemete pesemiseks. Tavaline seep ei sobi PH tasakaalu silmas pidades, müügil olev villašampoon on parim. Sobivad ka käsitööpoodides leiduvad välismaised villahooldusvahendid või ökopoest pärit PH-tasakaalukas nõudepesuvahend.
 • Ära kunagi villast eset, eriti pitsist eset hõõru! Hõõrumine võib ka üsna jahedas vees õrna villast pitsi viltida.
 • Vesi pigistatakse sallist välja samuti õrnalt. Võta ese käte vahele ja suru õrnalt vesi välja. Väänamine muudab eseme vormi ja ka mustrit. Kiiremaks kuivatamiseks, kui seda vaja, laota froteesaunalina maha, laota sall sellele ning rulli kokku. Tekkinud rullile võid keharaskusega peale astuda- see ei kahjusta pitsi kuidagi, kuid on väga tõhus vett rätikusse suruma.
 • Edasi raputa salli pisut, et ta sirguks. Pikuti ja põigiti ka. Kui ta on pesus vormi kaotanud, siis nüüd on õige aeg teda venitada. Ikka taas õrnalt. Sallid on tavaliselt nagu pikad soolikad pärast märjaks saamist, nüüd võta servadest ning sakuta neid pisut laiusse tagasi.
 • Ära kuivata salli kunagi nöörile asetades ja pesulõksudega kinnitades. Pesulõksujäljed võivad olla püsivad ning riputades venib sall välja, kaotab oma mõõdud ning pitsmustri ilu ei tule esile.
 • Kuivata märga villast salli hästi õhutatud kohas kas spetsiaalsel salliraamil või laotatult tasapinnale. Kui tegu on valget värvi esemega, pane laotatuna kuivatamisel salli alla valge lina.
 • Venitamisel laotatult on vajalik mõõdukas pinge ning servades sakitippudest kinnitamine nööpnõeltega aluse külge (nt kõige all stabiilselt paigas vaipkate, siis lina ja kõige  peal sall). Kõige lihtsam saada ühtlast pinget kogu sallile on nii, et kinnitad esmalt ära salli neli nurka, siis venitad ja kinnitad nõelaga keskkohad. Nii otstel kui servadel. Edasi kahe nõela vahele jäänud ala keskkohad jne. Kummalgi küljel/otsal toimeta paralleelselt, et pinge ja mustri sirgumine jaguneks ühtlaselt ning sall ei jääks viltu. Et vältida pidevat mõõtmist töö käigus, vea pärast nelja nurga kinnitamist nõelte tagant ringiratast õmblusniit- see annab ristküliku ning täpse mõõdu, millest juhinduda.
 • Nööpnõelte kasutamisel ole veendunud, et need oleksid kindlasti roostevabad! Roosteplekkide eemaldamise kohta olen kuulnud, et kasutatakse MiniRiski, kuid ei ole ise väite paikapidavust kontrollinud.
 • Kui Haapsalu sall on kuivanud, korja ääresilmused varrastele, et need taas ümaraks muuta. Tupsuta kergelt niiskeks ja lase kuivada. Seejärel, kui vardad eemaldatud, lappa sall kokku sättides vastaskülgede sakid täpselt kohakuti.
 • Nüüd anna pitsile aega nö rahuneda. Haapsalu vanameistrid panevad salli päevaks padjavirna alla sirguma. Triikimist püüa vältida. Kui seda siiski on vaja teha, siis auruta salli kergelt triikrauda pitsi kohal liigutades, mitte pinnale pannes. Kuumus võib villa kiude kahjustada. Triikimine selle traditsioonilises mõttes on out, kerge aur distantsilt aga OK.
Kuidas villaseid salle hoida, et nad kaua kaunitena kestaksid? Mida kindlasti vältida?
 • Villane, eriti valge villane ei taha päikesevalgust, valgust üleüldse. See muudab materjali üsna kiirelt pudedaks ja muudab lõnga värvi.
 • Salli hoiustades ole veendunud, et ta oleks puhas ja kuiv. Rasu ja mustus muudavad seisma jäädes salli värvi ning vanu plekke ei ole võimalik pestes välja saada. Niiskus põhjustab kopitusplekke ning halba lõhna.
 • Kui plaanid salle kapis hoida, muretse igaühele eraldi karp või veel parem- hoia neid rulli keeratuna torudes (osta saab postiasutustest, kontoritarvete poest). Karbis hoides ei teki võimalust, et pits murdekohtades pleegiks või kogemata näiteks mõne nööbi taha kinni jääks. Torus hoiustamine on veel parem- rulli keerates väldid murdekohti, kust pits esimesena kannatada saaks.
 • Sall mähi enne karpi või torusse panekut arhiivipaberisse, mis pole happeline. See kaitseb salli ka võimaliku värvikahjustuse eest, kui karp on näiteks tehtud materjalist, mis sisaldab värvaineid.
 • Hoia peent villast kohas, kus ei ole koisid või muid kahjureid. Jälle on hea soovitus õhukindlalt suletud papptoru. Ole veendunud, et sallis ei oleks koide mune.
 • Kui villane pits on muutunud aja jooksul kollakaks, ei ole seda mõistlik valgendada. Valgendajas sisalduvad ained muudavad villase karmiks, hapraks ja kahjustavad kiude, mis on pöördumatu protsess. Muuseumitöötajad on soovitanud eseme valgemaks muutmiseks asetada seda keefirisse või makaronide keeduvette. See on nipp, mille proovimist ei ole julgenud veel ette võtta.

Haapsalu salli ülesloomine e veniv algus

Alustame algusest. Silmuseid saab luua mitmel moel, kuid just selline algus on parim Haapsalu sallile ja mistahes muule sallile. Miks? Sest selline algus on:
*veniv
*eristuvate silmustega äärepitsi kinnitamiseks
*Haapsalu salli puhul traditsiooniline

NB! Silmused ülesloomise real peaksid olema umbes kolmandiku või poole võrra suuremad tavaliselt kootavatest. Selleks võid ülesloomise teha vasakus käes olevale number-poolteist suuremale vardale. Kudumist jätka tavasuuruses vardaga.

Vasema käe vardale loo algsilmus, sellest koo välja järgmine silmus ja tõsta see vasemas käes olevale vardale nii, et vasak varras korjaks selle liikudes suunaga eest taha. Silmuse korjamisel on suund tähtis, vaata pildilt ja videolt. Kui sa pistad vasema käe varda lihtsalt tekkinud silmuse sisse, siis saad algusrea, kus silmused on poolküljetsi üksteise peal ja äärepitsi õmmeldes võid olla hädas, et neid eristada.
http://4.bp.blogspot.com/-fZY3EXTDI_M/TgGxxHxMjqI/AAAAAAAANkA/MaX78YcmD9A/s1600/P1010005.JPG

Video, kus Nancy Bush loob silmuseid venival moel:


No comments:

Related Posts with Thumbnails